Барселона-више од града
  • Географија
  • Зову нас улице
  • Гаудијев град
  • Историја
  • Уметност
  • Храна

Уметност

Пикасов музеј

Породица Пабла Пикаса живела је у Барселони од 1895. до 1904. године где се за стално преселила из Малаге, родног места Пабла Пикаса. Паблов отац био је професор уметности, а и он сам отпочео је студије уметности још у Малаги. Међутим, Барселона је извршила огроман утицај на његове ране радове док се још борио као сликар, и у овом граду Пикасо је први пут изложио своје радове. Пикасов музеј у Барселони не поседује ниједну његову светски познату слику, али излаже многе скице и мање познате радове који су веома интересантни за видети. Музеј је смештен у неколико феноменалних готичких кућа у старом делу Барселоне званом  El Born. Ово је свакако једна од главних атракција у Барселони.
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture


​Хуан Миро

Picture
​Хуан Миро један је од најпознатијих представника уметничког правца надреализам, сликар који је поред тога био и графичар, скулптор и керамичар. Рођен 1893. године у Монтроу крај Барселоне, представља једно од највећих каталонских имена у историји Шпаније. Миро је стварао репертоар потпуно нових мотива и знакова који су представљали специфичан ликовни језик инспирисан формама из стварности. Представљао је конкретне ствари, али не онако како их је видео, већ како их је осећао, или како би волео да их осете посматрачи. На питање шта га инспирише на цртање тих карактеристичних мотива, једноставно је објашњавао: “Некад једноставно не бих имао вечеру, објекти које сам замишљао само би почели да лете, нашли би се на зиду, а ја бих их пренео на папир”. Најједноставније ствари су га инспирисале, а процес сликања објашњавао је као речи које се претапају у прелепу поему. Његове слике подсећају на уметничке цртане филмове, пуне боја и невероватних облика, које никад не бисте повезали са стварним објектима које је он у њима видео. Оне нас подсећају на снове, машту, јасне облике, невиност И детињаст приказ света. Људе и друга бића као што су птице, инсекти, које је јако често приказивао на платну, представљао је са пуно инвентивности, неочекивано и са пуно боја. 

Picture
Picture


​Салвадор Дали

​Након што је постигао светски успех и обогатио се, Салвадор Дали је купио стари театар који је деценијама пропадао и претворио га у музеј који је нама опште познат данас и главна туристичка атракција Фигуераса. Музеј је након рестаурације отворен 1974. године и наставио је да се шири све до средине 1980.тих. Данас овај музеј обухвата главну зграду и двориште упоредо са зградом старог позоришта. Туристи из свих делова света долазе да виде славни музеј-театар Салвадора Далија. После музеја Прадо у Мадриду, ово је најпосећенији музеј у Шпанији. 
Ову грађевину је дизајнирао сам уметник 1974. године, а садржи различите колекције радова који обухватају његову комплетну каријеру, од раних уметничких искустава до радова који су настали током последње године његовог живота. Посетиоци ће тамо наћи нека од најпопуларнијих дела укључујући: Галарина, Насмејана Венера, Први дан пролећа, Девојка из Фигуераса, Пикасов портрет у XII веку, Самоћа, Портрет моје сестре, Метаморфоза Галиног лица у параноји, Лука Алгуер. 

Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
​Музеј излаже јединствену и уједно и највећу колекцију његових радова, која је одабрана као најупечатљијива из уметникове приватне колекције. Поред Далијевих слика из различитих периода његове каријере, можете видети и скулптуре, тродимензионалне колаже, механичке инсталације, занимљиве уређаје и разне друге куриозитете из Далијеве маште. Најупечатљивије дело је његова тродимензионална анаморфна ​инсталација дневне собе са намештајем, која подсећа на лице чувене америчке глумице Меј Вест. Испод стаклене куполе која је осмишљена као круна на старом театру, сам Дали је сахрањен у гробници у поду. Простор који је првобитно био намењен за публику, сада  је претворен у двориште које је откривено са дионизијским нагим статуама које су поређане на прозорима старих балкона.
Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Географија
  • Зову нас улице
  • Гаудијев град
  • Историја
  • Уметност
  • Храна